ALLULOZ NEDİR?

ALLULOZ NEDİR?

Nadir şekerlerin ve bunların içinde de allulozun üretimi için Ken Izumori tarafından “Izumoring stratejisi” denilen ve birçok nadir monosakkaritin geniş çapta üretimini mümkün kılan bir strateji geliştirilmiştir. Bu stratejiye göre, mikrobiyal ve enzimatik dönüşümlerle üretilmesi istenen nadir şekerin sentezi kolayca kurgulanabilmektedir. Alluloz (D-psikoz), Izumoring stratejisinde anahtar şekerdir.

Alluloz doğal olarak işlenmiş şeker kamışında, pancar kökünden elde edilen pekmezde, Itea (süs bitkisi)’da, buğdayda ve psikofuranin antibiyotiğinde az miktarda mevcuttur. Belirli bazı bakterilerde, meyve suyu ve kola gibi içeceklerde de çok az miktarda bulunur. Meyve sularında ve meyveli kahvaltılık gevreklerde doğal olarak bulunan D-psikozun, ısıl işlemler sırasında D-fruktozun dönüşümüyle oluştuğu tespit edilmiştir.

Çeşitli gıdalar her 100 gramda 0.5-130.6 miligrama kadar D-psikoz bulundurabilir. Meyve suları 21.5 mg, kola 38.3 mg D-psikoz içerir. İnsan vücudunun günlük D-psikoz alım miktarı yaklaşık 0.2 gramdır.

kola_osman_01btu
Written by kola_osman_01btu

No comments yet.

No one have left a comment for this post yet!


Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/buraksom/lowcalsugar.net/wp-content/themes/madidus-themes/functions/filters.php on line 163

Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/buraksom/lowcalsugar.net/wp-content/themes/madidus-themes/functions/filters.php on line 164
<